A török líra rekordalacsonyra esett a dollárral szemben, ami 36%-os veszteséget jelent 2023-ban.
A török kötvényhozamok jelentősen megugrottak, miután az ország döntéshozói eltöröltek bizonyos szabályozásokat, amelyek korábban arra kötelezték a hitelezőket, hogy bizonyos feltételek mellett vásároljanak államadósságot.
Az előzetes várakozásoknak megfelelően újabb 500 bázisponttal 35 százalékra emelte az irányadó kamatot csütörtökön a török jegybank. A hírre egyelőre nem reagált a líra érdemben.
A török infláció az idei évben eddig a leggyorsabb ütemben gyorsult, mivel a magasabb energiaköltségek megnehezítik a hazai kereslet nagyarányú kamatemelésekkel való megfékezésére irányuló erőfeszítéseket.
Törökország várhatóan szerdán csökkenti gazdasági növekedési előrejelzését és növeli inflációs előrejelzését, ami teszteli az ortodoxabb és reálisabb politikai megközelítés irányába történő elmozdulást - írja a Reuters.
Törökországban éves szinten gyorsult, havi összevetésben viszont lassult a fogyasztói áremelkedés augusztusban - írja az MTI.
Törökország központi bankja meglepő lépést tett, amikor 25 százalékra emelte a kamatlábat, ezzel eltávolodva Recep Tayyip Erdogan elnök nem konvencionális gazdaságpolitikájától. Ez a 7,5 százalékpontos kamatemelés a legutóbbi, 15 százalékról 17,5 százalékra történő emelést követi, amely éppen a múlt hónapban történt. A legtöbb közgazdász konzervatívabb, 20 százalékra történő kamatemelésre számított.
Törökország inflációs kilátásai a gyenge líra miatt egyre romlanak: az ország központi bankjának felmérése szerint az elemzők az elmúlt több mint két évtized leggyorsabb inflációs ütemét árazzák.
Gazdasági körökből származó benyomásai alapján csak 1,5-2%-os kamatemelés lehet majd csütörtökön Törökországban – ezt írta ma a Hürriyet egyik rangos publicistája kedden és erre beszakadt a líra, ugyanis a piac 500 bázispontos emelésre számít a Reuters konszenzusa szerint.
Törökországban éves szinten lassult a fogyasztói áremelkedés, havi összevetésben viszont megugrott, amiben elsődleges szerepet játszott a líra júniusi gyengülése a főbb devizákkal szemben a május végi elnökválasztások után.
Ha a török gazdaságról van szó manapság, mindenkinek a magas infláció és a folyamatosan új mélypontra gyengülő líra jut eszébe. Mindezek fényében meglepő lehet, hogy a regnáló elnök, Recep Tayyip Erdoğan hogyan volt képes a várakozásokra rácáfolva sima győzelmet aratni az elnökválasztáson. Pedig a török gazdaságban nem kizárólag a magas infláció és a gyenge deviza a sztori most, hanem az európait nagyon messze lepipáló növekedés is. A törökök a koronavírus-járvány és az energiaválság idején mintegy harmadával növelték a gazdaságukat, és ez az átlagemberek életére is hatással volt.
Az előzetesen várt 1150 bázispont helyett 650 bázisponttal emelte meg az irányadó kamatot a török jegybank csütörtökön, így 15 százalék lesz a ráta – jelentették be. A piac egyelőre negatívan fogadta a lépést, első reakcióként a líra ismét esésbe kapcsolt.
Törökország folyó fizetési mérlegének hiánya áprilisban váratlanul nőtt, ami kihívás elé állította Recep Tayyip Erdogan elnököt és Mehmet Simsek pénzügyminisztert. A líra leértékelésére, de közben intenzív kamatemelésre lenne szükség szakértők szerint.
Eleinte talán meglepően nyugodtan fogadta a piac a török elnökválasztás eredményét, hiszen alig mozdult a líra árfolyama Recep Tayyip Erdogan újraválasztásának hírére. A héten aztán a befektetők „kimutatták a foguk fehérjét”, ami rögtön a líra 12 százalékos összeomlásában mutatkozott meg. És egyáltalán nem biztos, hogy itt a folyamat vége, az a kérdés, hogy elindul-e egy hagyományosabb úton a török gazdaságpolitika, rövidtávon emeli-e a kamatot a jegybank, ami elengedhetetlen lenne a líra zuhanásának megállításához.
Recep Tayyip Erdogan újraválasztott török elnök péntek hajnalban kinevezte a jegybank új elnökét. Hafize Gayen Erkan évtizedes amerikai banki tapasztalat után tér haza, legutóbb a tavasszal csődbe ment First Republic bank társ-vezérigazgatója volt. A piac nem fogadta kedvezően a kinevezést, a líra folytatja szabadesését.
Női elnöke lehet a török jegybanknak Hafize Gaye Erkan személyében, közölte a Reuters török forrásokra hivatkozva. Erkan egyebek mellett 2014 és 2021 decembere között a First Republic bank elnöki posztját töltötte be, 2021 júniusától pedig mint társ-vezérigazgató dolgozott a 2023 tavaszán csődbe került San Francisco-i székhelyű pénzintézetnél.
Méretugrásra készül a vállalat.
Itt van a Kreml reakciója.
Zsarolóvírussal támadtak a hackerek.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?
A 2025-ös kilátásokról beszélgettünk.